English  Czech
Solis art

Pohádky z Dobráčkova

profil / video / galerie / kontakt

Pohádky z Dobráčkova jsou cyklus původních autorských - hraných - hudebních pohádek, z dílny brněnského Divadla šansonu www.divadlo-sansonu.cz .

Jejich autor Jiří Vondrák situoval pohádky (jako protipól těch dnešních, tak často násilnických a „akčních“) do vesničky Dobráčkov, kde jsou všichni dobří a hodní. V nich i zlý drak je vlastně dobrý,  čert je nakonec  postavou kladnou -. z čehož vyplývají nejrůznější komické situace...          
V těchto pohádkách vystupují klasické pohádkové bytosti – drak, hastrman, čert, princ, princezna,král, královna -  ale taky postavičky nové – dřevníci, slíčci atd.

Pohádky mají i lehce filosoficko – výchovný obsah – např. - nejenže zlo bývá poraženo dobrem, ale  „je třeba se o dobro zasloužit“, či - „ je nutné se zlu postavit a chránit slabé“ apod.

Na hudebních Pohádkách z Dobráčkova se sešel autorský tým, který měl úspěch už s projektem dětské skupiny Pastelky. Scénáře napsal autor pohádek J.Vondrák, písničky složil a otextoval Pavel Kováč, hudbu nahrál Orchestr divadla šansonu.

Pohádky jsou vybaveny vlastními kulisami, které jsou jednak vskutku „pohádkové“ a jednak budí fantazii dětí.


První pohádka – O hodném čertovi a zubatém drakovi
        
Jednou za rok se otevírají hory, které ukrývají poklady – tak se otevře i hora Výšice poblíž Dobráčkova. A ty poklady musí hlídat čert. Ve vesnici žije chudá babička a  ta se vydá k hoře Výšici poprosit čerta, aby jí daroval pár grejcarů pro její sirotky – když tu ji potká proradný skřítek Pidižvík...
Ve stejné chvíli království se na bále pozná princ s princeznou, zamilují se do sebe a chtějí se vzít – toho večera se ale ve sluji dobráčkovského lesa usídlí ohromný drak...         
Jakpak to dopadne? Samozřejmě dobře...

        
Druhá pohádka – Jak vodník kapička přišel o vodu

Je léto a hrozné vedro. Drak, který žije na zámku jako nejlepší kamarád  krále a královny jde na procházku, je mu tuze horko a má ohromnou žízeň. Dva kamarádi – Pepík s Lojzíkem mu poradí, kde uhasí žízeň.
Vodník Kapička si ve svém hastrmanském domečku na dně rybníka spokojeně bafá z fajfky, když mu začne mizet voda... až úplně zmizí.
Ale drak zahnal žízeň. Hrozí, že leknou všechny ryby i hastrman sám! Drakovi je to líto a s pomocí Pepíka, Lojzíka a nakonec i čerta se podaří najít novou vodu a hastrmana a jeho domov zachránit.


Třetí pohádka - O krejčím Ondrovi a víle Janince

Šikovný, ale němý krejčí Ondra jde hlubokým lesem odevzdat nové kalhoty statkáři z vedlejší vesnice. Na paloučku v lese potkává vílu Janinku, do které se zamiluje. Jeho nejlepší kamarád  Ondra se kvůli své lásce - princezně dává najmout do služby ke králi – jako lovčí. Láska víly vrátí krejčímu řeč  a lovčí Ondra svou statečností zachrání princeznu před divokým zvířetem i hloupým rytířem Bahnomilem...

Čtvrtá pohádka - Jak dřevníci ke štěstí přišli

Život v Dobráčkově i na zámku plyne klidně . Dva kamarádi – Pepík s Lojzíkem jdou jednou do lesa na houby. Ve stejné chvíli se na cestu vydává i vodník Kapička – jde navštívit víly k jezírku, aby se od nich naučil tančit. Všechny vyděsí křik a divné zvuky vycházející z jeskyně hory Výšice... Všichni, i král s královnou se potkají před     jeskyní – a všichni jsou překvapeni – v jeskyni není žádná zlá příšera, ale lesní     skřítkové dřevníci, kteří přišli o svůj domov, protože vyhořel les, v němž žili...
A obyvatelé Dobráčkova, i samotná královna samozřejmě dřevníkům pomohou...


V pohádkách účinkují profesionální herci - Zuzana Smijová (DŠ), Jaroslav Barin Tichý (divadlo B. Polívky), Monika Maláčová (Národní divadlo Brno), Kristián Pekar (Městské divadlo Brno) a studenti brněnské konzervatoře – Barbora Goldmannová a Jonáš Florián.

Délka představení:    cca 55 minut.
Kostýmy:          Alice Novotná
scéna:            Dalibor Krch
autor písní:         Pavel Kováč
režie:            Jiří Vondrák a Charlotte Doubravová

V současné době připravujeme další pohádky:

1)    Jak se čert naučil bruslit
2)    Jak je to s draky a čertyUMĚLCI
Artists
PRODUKCE
E-SHOP
© 2009 HM management - umělecká agentura | Indeart